programy edukacyjne

Akademia Dziedzictwa

01.10.2001

Studia podyplomowe Akademia Dziedzictwa, powołane w roku 2001 przez Międzynarodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, podlegały wielu modyfikacyjnym organizacyjnym i programowym na przestrzeni minionych dziesięciu lat. W programie studiów szczególny  nacisk został położony na zajęcia seminaryjne, które wymagają  aktywnego udziału studentów.

Innowacyjnym elementem programu Akademii jest połączenie  wiedzy z zakresu współczesnej teorii dziedzictwa i historii kultury z blokiem zajęć prezentujących regulacje prawno-administracyjne związane z opieką nad zabytkami i ich ochroną, marketingiem obiektów  dziedzictwa kulturowego, komunikacją społeczną oraz zarządzaniem projektami na rzecz ochrony dziedzictwa.

Wyjątkowym elementem programu Akademii – na tle programów studiów o zbliżonym profilu -  są też obozy naukowe i objazdy studyjne, pozwalające na poznanie w  praktyce zagadnień związanych z zarządzaniem zespołami zabytkowymi poprzez bezpośrednie kontakty z menadżerami tych zespołów. Warsztaty odbywają się zwykle w regionach wielokulturowych  z multietnicznym dziedzictwem kulturowym, a zadaniem studentów jest analiza sytuacji zagrożonych obiektów i przedstawienie propozycji efektywnego zarządzania danym obiektem lub zespołem zabytkowym.

W pierwszym polskim rankingu studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w kulturze Akademia Dziedzictwa znalazła się na drugim miejscu spośród jedenastu ocenianych uczelni. Klasyfikacji dokonał w roku 2007 Polski Portal Menedżerów Kultury, uwzględniając takie czynniki jak kadra, program nauczania i cena studiów.

Elitarne studia (do 30 osób w grupie) adresowane są przede wszystkim do pracowników służby ochrony zabytków, muzealników, nauczycieli, konserwatorów zabytków, pracowników instytucji kultury i administracji publicznej, a także do właścicieli obiektów zabytkowych i inwestorów. Osobom o humanistycznym profilu wykształcenia dają one okazję do nabycia podstawowej wiedzy z zakresu technik zarządzania i marketingu obiektów dziedzictwa kulturowego, natomiast ekonomistom, inżynierom czy inwestorom oferują możliwość poznania dużego zasobu naszego dziedzictwa. Na przestrzeni wspomnianych 10 lat w studiach uczestniczyły 122 osoby spośród których 61 osób złożyło egzaminy dyplomowe.

Wśród członków kadry naukowej niezmiennie pozostają wybitni przedstawiciele polskich ośrodków akademickich (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Politechnika Krakowska i Warszawska), dyrektorzy, kuratorzy i konserwatorzy zespołów zabytkowych i kolekcji muzealnych – w tym przedstawiciele duchowieństwa opiekujący się skarbami naszej kultury znajdującymi się w kościołach, klasztorach, muzeach katedralnych czy diecezjalnych.

Wspomnieć też należy o działalności Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa, które powstało w październiku 2005 roku i podejmuje inicjatywy związane z ochroną dziedzictwa poprzez organizowanie seminariów i konferencji poświęconych propagowaniu nowoczesnych metod zarządzania obiektami zabytkowymi.

Akademia Dziedzictwa 2001–2011:

I edycja 2001–2003 (4 semestry)
Ilość studentów: 21 osób

II edycja 2003–2005 (4 semestry)
Ilość studentów: 30 osób

III edycja 2005–2007 (4 semestry)
Ilość studentów: 17 osób

IV edycja 2008–2009 (3 semestry)
Ilość studentów: 28 osób

V edycja 2009–2011 (3 semestry)
Ilość studentów: 26 osób





Akademia Dziedzictwa

Wspomnienie

prof. Andrzej Tomaszewski (1934-2010)

Architekt, urbanista, historyk architektury, mediewista, specjalista w dziedzinie ochrony zabytków. Od 1988 roku kierował Zakładem Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1988–1992 był dyrektorem generalnym ICCrOM – Międzynarodowego Centrum Badań nad Ochroną i Konserwacją Dziedzictwa Kulturowego w Rzymie. Generalny Konserwator Zabytków w latach 1995–1999. Od 2003 do 2009 prezes Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS. Od roku 2009 wiceprezes PKN ICOMOS i prezes Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM. Delegat Polski w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego staraniem zostały wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO m.in. Kościoły Pokoju w Świdnicy i w Jaworze oraz Park Mużakowski. Przez wiele lat zasiadał w Radzie Programowej MCK. Niezawodny przyjaciel Międzynarodowego Centrum Kultury.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »