wystawy

Andreas Feininger. Nowy Jork, lata czterdzieste

03.07.2010 - 29.08.2010

Około 100 fotografii wybitnego fotografika XX wieku Andreasa Feiningera ukazuje życie i architekturę amerykańskiej metropolii. Oddają one niezwykły klimat Nowego Jorku lat czterdziestych: widoki Manhattanu, drapacze chmur, mosty, ulice, ludzi i zdarzenia. Należące do klasyki fotografii zdjęcia Feiningera to dokument amerykańskiego miasta widziany oczami imigranta i Europejczyka: „Włócząc się dniami i nocami po fascynujących ulicach i nadbrzeżach Nowego Jorku, fotografowałem wszystko, co wydawało mi się charakterystyczna, interesujące lub po prostu piękne” Podróż do Nowego Jorku zatrzymanego w kadrze mistrza [...] może stać się jednym z większych przeżyć artystycznych tego lata. „Gazeta Krakowska” Wystawę powinien zobaczyć każdy, kto chociaż trochę interesuje się fotografią... „Dziennik Zachodni”

Andreas Feininger

Praca zbiorowa

Album poświęcony twórczości fotograficznej Andreasa Feinigera. Feininger, syn znanego malarza Lyonela Feiningera to legenda historii fotografii. Stawiany obok tak wybitnych fotografików jak Ansel Adams, Bill Brandt, Alfred Eisentaedt, André Kertész, Jacques Henri Lartigue.
Artysta uważany za pioniera nowoczesnej fotografii dziennikarskiej, przez wiele lat związany był ze słynnym magazynem „Life”. W ponad trzystustronicowym albumie obok tekstów w języku angielskim i niemieckim wnikliwie omawiających życie i twórczość artysty znalazły się reprodukcje jego najlepszych czarno-białych zdjęć, które wykonał zarówno w Europie przed 1939 rokiem jak i po emigracji do USA. Przeważają zdjęcia z Nowego Jorku, ale nie brak też fotografii które Feininger wykonał w czasie swoich licznych podróży po wszystkich stanach Ameryki. Całość uzupełniają niezwykłe fotografie z motywami przyrodniczymi – fascynujące artystę struktury organiczne liści, łodyg, muszli, pajęczyn itp.
Publikacje uzupełnia wkładka w języku polskim.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »