wystawy

Andy Warhol. Konteksty

11.12.2012 - 10.02.2013

Na wystawie zaprezentowano dzieła mistrza pop-artu Andy’ego Warhola z prywatnej kolekcji Zoya Museum w Modrze na Słowacji.

Po kilku pokazywanych już w naszym kraju wystawach eksponujących jego słowackie i łemkowskie pochodzenie, pora na przedstawienie wielowymiarowego oblicza artysty. Konteksty i kontrasty – to nasz klucz do odczytania zarówno jego życia, jak i twórczości, rozpiętych między skrajnościami. Poznamy Warhola prywatnego i publicznego, introwertyka i celebrytę, balansującego między sacrum a profanum, figuracją a abstrakcją, USA a Słowacją.

60 serigrafii oraz 3 rysunki, które zostały tak dobrane, żeby dać przekrój twórczości artysty (pierwsza praca na wystawie pochodzi z 1969 r., a ostatnia z 1987r.). Prezentację dopełniły archiwalne fotografie, m.in. ze zbiorów słynnej agencji fotograficznej MAGNUM, czasopisma i książki. Wystawa opatrzona była obszernymi komentarzami w formie paneli tekstowych na ścianach. Jak na pop-art przystało, zaskoczyła widza QR-codami, pod którymi ukryte są słowa samego Andy’ego Warhola

Narracja pozwoliła widzowi odszyfrować na nowo jednego z najsłynniejszych współczesnych artystów.  Powstałe na przestrzeni kilku dekad prace stanowią zapis fascynacji Warhola, jego ewolucji, jak również lustro czasów, w których żył. Reprezentatywne dla poszczególnych okresów twórczości prace obejmą zarówno przykłady, w których artysta szeroko wykorzystuje motywy z kultury popularnej, codzienne przedmioty, jak i późniejsze realizacje, pochodzące z dojrzałego okresu, w których twórca wykracza poza przedstawienia figuratywne.

Zwiastun

Gorączka złota w MCK

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »