projekty badawcze

Barcelona i Kraków: zmieniające się wizje – wizje zmian

29.03.2007 - 30.03.2007

Tematem zorganizowanej w dniach 29 i 30 marca 2007 w MCK wspólnie z Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB) bilateralnej konferencji były Barcalona i Kraków – miasta odległe, ale zarazem coraz sobie bliższe. Kanwą spotkania stała się refleksja nad dziedzictwem i jego relacjami ze współczesnością. Szczególnym obszarem tej refleksji są miasta takie jak Kraków i Barcelona. Ta druga wydaje się miastem od Krakowa odległym nie tylko w sensie geograficznym, ale i w perspektywie jej historycznego doświadczenia. Pomimo wielu istotnych różnic nietrudno jednak dostrzec dziś liczne analogie, to miasta o niezwykłej sile tożsamości, które na dobre i złe zbliżył wiek XX (lekcja totalitaryzmu oraz happy end ostatnich lat z Unią Europejską w tle). Swoiste zderzenie obu miast pozwoliło lepiej zrozumieć istotę europejskiej cywilizacji, ale także naturę urbanizacji. Konferencja próbowała udzielić odpowiedzi m.in. na pytania o „lokomotywy rozwoju”, o rozwój miast poprzez wielkie projekty, o przestrzeń dla kultury i dla współczesnej kreacji.

Prof. Jerzy Mikułowski Pomorski

Absolwent studiów prawniczych i socjologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, emerytowany profesor Akademii Ekonomicznej w Krakowie, jej rektor w latach 1990–1996, następnie (do 2007) kierownik Katedry Studiów Europejskich. Doktor honoris causa Grand Valley State University w Allendale (Michigan,USA) oraz University of Teesside w Wielkiej Brytanii. Pracownik Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych (Wydział Zamiejscowy w Katowicach). Członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Międzynarodowego Instytutu Komunikacji w Londynie, Instytutu Studiów Europejskich Uniwersytetu w Salford, University Council of Education Management Transfer w Sztokholmie oraz Rady Globalnej Sieci Współpracy Szkół Ekonomicznych NIBES. Uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Autor wielu publikacji, laureat licznych odznaczeń, m. in. Srebrnego Krzyża Zasługi (1979), Złotego Krzyża Zasługi (1984), Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1991) i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1999).

Janusz Sepioł

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, oraz na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracował jako projektant, potem kierownik zespołu w Biurze Rozwoju Krakowa. Dwukrotnie pełnił funkcję dyrektora wydziału w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w Warszawie (1998); pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury (2007). W latach 1999–2002 był wicemarszałkiem, a następnie marszałkiem Województwa Małopolskiego (2002–2006). Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego (2002–2006), przewodniczący Komisji Budżetu, Mienia i Finansów w tym sejmiku (2006), od 2002 delegat Małopolski do Związku Województw RP, Senator VII kadencji (od 2007). Był członkiem Komitetu Regionów Unii Europejskiej (2004–2006) oraz członkiem Biura Zrzeszenia Regionów Europy AER (2002–2006). Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Rady Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Członek rad muzealnych: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu (do 2006). Członek Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Otrzymał wiele nagród resortowych za prace w dziedzinie planowania przestrzennego, posiada także odznaczenia zagraniczne. Należy do Platformy Obywatelskiej RP. Jest członkiem Rady Krajowej tej partii.

Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie

Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (Centre de Cultura Contemporània de Barcelona, CCCB) to instytucja promująca i badająca sztukę współczesną we wszystkich jej aspektach, jest publicznym konsorcjum powołanym do życia przez Zarząd Regionalny oraz Urząd Miasta Barcelony. Funkcję dyrektora generalnego CCCB pełni obecnie znany kataloński filozof i publicysta Josep Ramoneda. Na czele zarządu CCCB stoi rada dyrektorów, której przewodniczy prezydent Zarządu Regionalnego, a zastępcą jest burmistrz Barcelony. CCCB organizuje wystawy, konferencje i debaty, festiwale i koncerty, w tym cykliczne festiwale filmowe, a także różnorodne kursy i wykłady związane ze sztuką współczesną. Promuje również badania naukowe w zakresie multimediów, koncepcji i scenariuszy wystaw oraz eksportuje własną produkcję do innych międzynarodowych instytucji o zbliżonym profilu. CCCB gromadzi także materiały dokumentujące własną działalność, które obejmują archiwalia, publikacje, materiały audiowizualne itp. i są udostępniane publicznie. Przestrzeń ekspozycyjna CCCB jest otwarta dla niezależnych artystów, kuratorów, krytyków sztuki z całego świata, jak również licznych międzynarodowych instytucji, z którymi CCCB nawiązało współpracę.

Barcelona i Kraków: zmieniające się wizje – wizje zmian

Praca zbiorowa, Jacek Purchla (red.)

Książka jest owocem konferencji zorganizowanej w Krakowie przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie w dniach 29 i 30 marca 2007 roku. Polsko-katalońscy autorzy tekstów podjęli wątek losów Barcelony i Krakowa od historii powstania obu miast aż do czasów współczesnych. W publikacji znalazły się teksty będące refleksją nad dziedzictwem Barcelony i Krakowa i jego relacjami ze współczesnością. Poruszono temat wpływu czynników politycznych, ideologicznych, społecznych i ekonomicznych na formowanie się wyjątkowego oblicza Krakowa i Barcelony, a także roli tych miast jako centrów kultury i pośredników w wymianie wartości kulturalnych oraz o szansach i wyzwaniach płynących dla obu miast z integracji europejskiej, globalizacji, czy rozwoju ruchu turystycznego. Paralelny układ tekstów polskich i katalońskich umożliwił ukazanie poszczególnych zagadnień z perspektywy obu miast, pozwalając odkryć zaskakujące podobieństwa i nieoczekiwane różnice.















Spis treści

Jacek Purchla, Barcelona i Kraków. Zmieniające się wizje – wizje zmian
Josep Ramoneda, Bracelona i Kraków

Barcelona i Kraków w cywilizacji europejskiej

Joan Roca i Albert, Miejsce Barcelony w cywilizacji europejskiej
Jacek Purchla, Kraków w Europie Środka – fazy kreacji miasta do XX wieku
Andrzej Chwalba, Lekcja XX wieku. Kraków nazistowski i komunistyczny (1939–1989)

Kompleks stolicy?

Jordi Balló, Barcelona kontra Madryt. Miasto drugie po stolicy
Jan M. Małecki, Stolica niepodległego państwa – stolica zniewolonego narodu (Kraków i Warszawa w XVI–XIX wieku)

Współczesne przemiany Barcelony i Krakowa

Miquel Pajares, Imigracja w Barcelonie i jej wyzwania
Jerzy Mikułowski Pomorski, Kraków: próby zmian struktury społecznej miasta po roku 1945
Fransec Muñoz, UrBANALizacja. Krajobrazy zuniformizowane, miejsca globalne
Monika Murzyn-Kupisz, Zarządzanie dziedzictwem kulturowym na początku XXI wieku. Wyzwania stojące przed władzami lokalnymi Krakowa
Jordi Puntí, 14 kroków. Portret Barcelony widzianej oczami pisarza
Bronisła Maj, Kraków: miasto-poemat

Wyzwania i propozycje na przyszłość

Pasqual Margagall, Barcelona staje się kosmopolis
Janusz Sepioł, Kraków jako metropolia u progu XXI wieku

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »