wystawy

Egon Schiele w Krakowie

11.12.1996 - 30.01.1997

Pokaz prac Egona Schiele stanowił pierwszą w Polsce wystawę artysty, który obok Gustawa Klimta i Oskara Kokoschki był jednym z najbardziej znanych austriackich malarzy początku XX wieku. Wzbudzający kontrowersje wśród mieszczańskiej warstwy społeczeństwa artysta zmarł przedwcześnie w wieku 28 lat w czasie epidemii „hiszpanki”. W pracach Schielego dekoracyjność Jugendstilu łączyła się protoekspresjonsitycznym sposobem obrazowania. Był doskonałym rysownikiem, istotną rolę w jego twórczości odgrywała linia – często drapieżna, nerwowa stała się doskonałym środkiem dla wyrażenia stanów emocjonalnych modela. Na dorobek artysty złożyły się sugestywne portrety, pejzaże, odznaczające się silnym erotyzmem akty kobiece. Przesycone melancholią, tragizmem i niepokojem prace Schielego wpisują się w dekadencką atmosferę Wiednia przełomu wieków.

Serge Sabarsky

Wśród zorganizowanych przez międzynarodowe Centrum Kutlury wystaw szczególne miejsce zajmowały prezentacje wybitnych twórców awangardy niemieckiej i austriackiej z kręgu secesji wiedeńskiej, ekspresjonizmu i nowej rzeczowości. Znajomość tej twórczości jest niezbędna nie tylko dla właściwego zrozumienia zjawisk zachodzących w sztuce światowej XX wieku, ale również stanowi niezwykle istotny kontekst dla artystów polskich tego czasu. W 1992 roku MCK zaangażowane było w organizację Europejskiego Miesiąca Kultury – cyklu wydarzeń związanych z przyjęciem przez Kraków prestiżowej roli Europejskiej Stolicy Kultury. Bogaty program imprez oferował liczne prezentacje sztuk plastycznych, muzyki i teatru. Wtedy to odbyły się wystawy dzieł Gustava Klimta oraz George’a Grosza. W następnych latach Galeria MCK zaprezentowała m.in. prace Oskara Kokoschki, Egona Schielego, Emila Noldego. Większość ekspozycji zrealizowana została dzięki współpracy z Sergem Sabarskym – światowej sławy amerykańskim kolekcjonerem i znawcą sztuki niemieckiej.

Egon Schiele

Serge Sabarsky

Kolejna prezentacja sztuki wybitnego ekspresjonisty austriackiego. Publikacja zawiera reprodukcje barwne 10 obrazów olejnych i 100 rysunków i akwarel Schielego oraz teksty J. Purchli, S. Sabarsky'ego, P. Krakowskiego i P. Werknera wieloaspektowo analizujące zycie i twórczość artysty.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »