wystawy

Emil Nolde. Akwarele i grafiki

01.06.1998 - 31.07.1998

Emil Nolde był jednym z czołowych postaci niemieckiego ekspresjonizmu, członkiem słynnej berlińskiej grupy Die Brücke. Jego twórczość, podobnie jak innych artystów awangardowych, została przez hitlerowskie władze uznana za Entartete Kunst (sztukę zdegenerowaną). Znaczna część jego dorobku została skonfiskowana i sprzedana za granicą, stając się własnością prywatnych kolekcjonerów. Z tego powodu wystawa w sporej części obejmowała dzieła pochodzące z prywatnych, głównie amerykańskich zbiorów. Wyselekcjonowany zestaw prac stał się reprezentatywnym przeglądem twórczości artysty, którego charakteryzowała niezwykła wrażliwość na kolor, mistrzowskie opanowanie akwareli i technik graficznych – drzeworytu i akwaforty.

Serge Sabarsky

Wśród zorganizowanych przez międzynarodowe Centrum Kutlury wystaw szczególne miejsce zajmowały prezentacje wybitnych twórców awangardy niemieckiej i austriackiej z kręgu secesji wiedeńskiej, ekspresjonizmu i nowej rzeczowości. Znajomość tej twórczości jest niezbędna nie tylko dla właściwego zrozumienia zjawisk zachodzących w sztuce światowej XX wieku, ale również stanowi niezwykle istotny kontekst dla artystów polskich tego czasu. W 1992 roku MCK zaangażowane było w organizację Europejskiego Miesiąca Kultury – cyklu wydarzeń związanych z przyjęciem przez Kraków prestiżowej roli Europejskiej Stolicy Kultury. Bogaty program imprez oferował liczne prezentacje sztuk plastycznych, muzyki i teatru. Wtedy to odbyły się wystawy dzieł Gustava Klimta oraz George’a Grosza. W następnych latach Galeria MCK zaprezentowała m.in. prace Oskara Kokoschki, Egona Schielego, Emila Noldego. Większość ekspozycji zrealizowana została dzięki współpracy z Sergem Sabarskym – światowej sławy amerykańskim kolekcjonerem i znawcą sztuki niemieckiej.

Emil Nolde. Akwarele i grafiki

praca zbiorowa

Emil Nolde to wybitny ekspresjonista niemiecki, „mistrz akwaforty i drzeworytu”, największy kolorysta XX w. Większość prezentowanych prac pochodzi z prywatnych kolekcji amerykańskich. Album uzupełniają: esej T. Gryglewicza, przybliżający sylwetkę artysty i jego dorobek, oraz teksty prof. J. Purchli, S. Sabarsky’ego i A. Zeńczak.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »