wystawy

James Ensor 1860–1949. Grafika i malarstwo

12.06.2002 - 25.07.2002

James Ensor – twórca równie sławny, co kontrowersyjny, prekursor symbolizmu i ekspresjonizmu. Główny nurt jego twórczości stanowiła grafika pełna różnorodnych motywów. Szkielety, demony, dziwne postaci w maskach, posępne stwory, bluźniercze wyobrażenia kontrastują z poetyckim nastrojem i powabem nadmorskich pejzaży z okolic Ostendy – miejsca urodzin artysty. Pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja graficznej twórczości Ensora uzupełnionej kilkoma obrazami olejnymi i rysunkami pochodziła ze zbiorów prywatnych, Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii i unikatowej kolekcji Banku KBC w Brukseli.
Krakowska prezentacja to wystawowy hit.[...] Oprawa plastyczna ekspozycji jest przejrzysta i dyskretnie dekoracyjna. Autorom [...] należą się słowa uznania. [...] Sugestywność wizji Ensora nie pozostawia obojętnym, magia nazwiska przyciąga – MCK dawno nie notowało tak wysokiej frekwencji. [„City Magazine”, sierpień 2002]

Marcel van Jole

Belgijski krytyk sztuki, kurator, współtwórca Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (MUKHA), w latach 1981–1986 kierował Departamentem Sztuki w belgijskim Ministerstwie Kulutry.Członek i działacz organizacji Europa Nostra, autor licznych monografii artystów m.in.: Pol Mara, Rallé, Guy Vandenbrandena, Walter Bremsa, Pinchas Shaara. Autor wystawy Jamesa Ensora i Fransa Masereela w galerii MCK.

James Ensor 1860–1949. Grafika i malarstwo

Praca zbiorowa

Twórczość Ensora, wielkiego nowatora, prekursora symbolizmu i ekspresjonizmu, wymieniana jest obok Gauguina i Van Gogha jako swoisty klucz do sztuki XX w. Pod względem formalnym jego dzieło graficzne porównuje się z Rembrandtem i – czasem – Dürerem, ikonograficznie bywa bliski Breughlowi i Boschowi.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »