wystawy

Jože Plečnik – architekt i wizjoner

12.06.2006 - 25.02.2007

Wystawa prezentująca wybitnego słoweńskiego architekta, któremu Lubljana zawdzięcza swój niepowtarzalny architektoniczny kształt. Przez lata jego twórczość pozostawała w cieniu mistrzów „stylu międzynarodowego” – Le Corbusiera, Miesa van der Rohe, Waltera Gropiusa. Odkryta na fali postmodernizmu w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, stała się prawdziwym objawieniem dla projektantów. Wystawa przypomniała najważniejsze realizacje Plečnika w Wiedniu, Pradze, Lubljanie.
Dzieło Plečnika mieni się bogactwem różnorodności, mieści się w nim secesyjna dekoracyjność i modernistyczna prostota, śródziemnomorski klasycyzm, wernakularne zakorzenienie i środkowoeuropejski ekspresjonizm. Fascynacja tradycją i swoboda modernistycznej ekspresji to tajemnica sukcesu architekta i klucz do zrozumienia fenomenu Lublany Plečnika. [Jacek Purchla]

Jože Plečnik. Architekt i wizjoner

Łukasz Galusek, Monika Rydiger

Pierwsza w Polsce tak obszerna publikacja poświęcona twórczości wybitnego słoweńskiego architekta i urbanisty, nazywanego słowiańskim Gaudím. Jego znakomite realizacje zadecydowały o wyjątkowym pięknie i atmosferze trzech środkowoeuropejskich stolic: Lublany, Pragi i Wiednia. Miasta te symbolizują zarazem trzy etapy drogi twórczej artysty, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze albumu. Ostatnia część poświęcona jest dziełom sakralnym architekta, tworzącym odrębny, oryginalny rozdział jego twórczości.
Album zawiera eseje wybitnych znawców twórczości Plečnika i architektury środkowoeuropejskiej: Petra Krečiča (Lublana), Jacka Purchli (Kraków) i Friedricha Achleitnera (Wiedeń), a także obszerne omówienie twórczości architekta, pióra Łukasza Galuska i Moniki Rydiger. Całość uzupełniają wyjątkowej urody zdjęcia Damjana Prelovska i Pawła Mazura oraz reprodukcje szkiców, rysunków i projektów pochodzące z Muzeum Architektury w Lublanie.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »