wystawy

Mersard Berber. Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki '97

07.09.2000 - 08.10.2000

Dzieło malarskie i graficzne Mersarda Berbera imponuje kunsztem i poetycką refleksją. Podziwiany na świecie twórca wykreował wizualny idiom tożsamości Bośni i Hercegowiny, stawiając zarazem pytanie o możliwość syntezy pierwiastków Wschodu i Zachodu nie tylko w dziedzinie sztuki, ale nade wszytsko w kodzie kulturowym skrawka Europy, z którego pochodzi.

Prof. Witold Skulicz

Przez wiele lat pracował jako wykładowca na Wydziale Grafiki w ASP Krakowie, ucząc zarówno tajników grafiki warsztatowej, jak i trudnej sztuki projektowania graficznego. Jednocześnie bardzo intensywnie działał na polu propagowania i promocji sztuki, przede wszystkim jako członek krakowskiego oddziału ZPAP.

W 1960 roku z jego inicjatywy powstało początkowo Ogólnopolskie, a następnie Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie, które w rzeczywistości okresu transformacji przekształciło się w Triennale. Pełnił w jego ramach szereg funkcji: Przewodniczącego, Sekretarza Generalnego, Komisarza Generalnego, wreszcie Prezesa Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki i Dyrektora Biura SMTG. W 1991 roku powołał do życia Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, które jest głównym organizatorem krakowskiego Triennale i szeregu wystaw towarzyszących temu wydarzeniu.

Profesor był autorem niezliczonej ilości tekstów poświęconych poszczególnym artystom oraz rozmaitym tendencjom we współczesnej grafice. Z olbrzymim wyczuciem
i pasją komentował nowości artystyczne, pointował trendy i analizował tendencje.

Jako twórca prezentował swoje prace na ponad stu indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i na całym świecie, jednocześnie był organizatorem, pomysłodawcą
i kuratorem kilkuset wystaw krajowych i międzynarodowych. Jego grafiki znalazły się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, a także Pratt Center w Nowym Jorku, Kunsthalle w Bremen, Biblioteki Miejskiej w Oslo, Muzeum im. Allende w Hawanie. Wielokrotnie wchodził w skład zespołów jurorskich najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursów graficznych.


Mersad Berber. Malarstwo i grafika

praca zbiorowa

Publikacja prezentuje malarskie i graficzne dzieła bośniackiego artysty, dokumentujące okres blisko trzydziestu lat jego pracy. Daje możliwość prześledzenia artystycznego rozwoju Mistrza, który kontynuując wątki charakterystyczne dla jego twórczości, jednocześnie zaskakuje widza nowymi rozwiązaniami. W dziele Berbera imponujące rzemiosło łączy się z poetycką refleksją.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »