wystawy

My i oni. Zawiła historia odmienności

16.03.2011 - 05.06.2011

Z obrazów mitycznych stworzeń i demonów utrwalanych w grafice nowożytnych mistrzów takich jak Martin Schongauer, Albrecht Dürer czy Lucas van Leyden, z ilustracji do ksiąg o potworach z przełomu XV i XVII wieku, z masowo produkowanych rycin prezentujących egzotyczne ludy Nowego Świata, z XIX-wiecznych ilustracji do albumów medycznych i przyrodniczych, z portretów, z karykatur obyczajowych i politycznych, z wybranych przykładów XX wiecznych plakatów cyrkowych, z komiksów o Batmanie i z filmów Toda Browninga oraz F.W. Murnaua  budujemy wystawę o odmienności.
Chcemy tymi obrazami mówić o historii uprzedzeń, strachu i fascynacji, o dziejach ludzkich sądów nad naturą, o wiecznych podziałach na "my" i "oni". Los jej bohaterów – odmieńców, obcych - był i jest w gruncie rzeczy zależny od przypadkowego splotu wierzeń religijnych, układów politycznych, wojen, katastrof żywiołowych, czy stanu wiedzy medycznej itd. W tej historii neutralne zaciekawienie dziwem zmienia się równie gładko w fascynację personą o niezwykłej fizjonomii czy  samotnym bohaterem ukrytym w mroku, jak i w represje stosowane wobec szaleńca czy wroga. Żadna epoka nie oceniła "ich" jednoznacznie.

 

Zobacz wirtualny spacer po wystawie

Film promocyjny

Zwiastun wystawy

Karolina Grodziska

Doktor nauk historycznych, dyrektor Biblioteki Naukowej Polskiej PAU i PAN. Redaktor naczelny wydawanego przez tę placówkę Rocznika. Pole badawcze, którym zajmuje się równolegle do pracy zawodowej, to dzieje historycznych polskich nekropolii w kraju i zagranicą (wielokrotna stypendystka Fundacji M. B. Grabowskiego). Za prace związane z dziejami cmentarzy krakowskich otrzymałam w 2004 r. nagrodę miasta Krakowa. Jest autorką ponad 300 prac naukowych i publicystycznych, obecnie pracuje nad trzecim tomem Polskich grobów na cmentarzach Londynu.

Gabinet Rycin Biblioteki PAU i PAN w Krakowie

Gabinet Rycin Biblioteki PAU i PAN w Krakowie – jedna z najcenniejszych kolekcji grafiki w Polsce, której początki sięgają XIX wieku. Złożyły się na nią prace pochodzące z Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz kolekcja rodziny Moszyńskich. W zbiorach znajdują się grafiki tak cenionych twórców, jak Martin Schongauer, Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn i Giovanni Battista Piranesi. W ramach wieloletniej współpracy Międzynarodowego Centrum Kultury i Gabinetu Rycin do roku 2010 odbyło się 8 wystaw, których intencją było, co wielokrotnie podkreślał dyrektor MCK prof. Jacek Purchla, „przywrócenie pamięci o jednej z najwartościowszych kolekcji sztuki europejskiej w Polsce, kolekcji która jest ważną częścią dziedzictwa narodowego. Prezentując w naszej Galerii dzieła wielkich mistrzów przywracamy je zbiorowej pamięci. Przez lata ta kolekcja, zlokalizowana w sercu Krakowa, była nieznana. Dzięki naszym wystawom jest rozpoznawalna”.

My i Oni. Zawiła historia odmienności

praca zbiorowa

Album towarzyszący wystawie My i Oni. Zawiła historia odmienności to prawdziwa skarbnica historycznych przedstawień Obcego w grafice. Te odmienne pod różnymi względami istoty zostały ukazane w czterech działach – Persona, Dziwo, Bohater i Wróg. Eksponowane grafiki (autorstwa takich artystów jak Martin Schongauer, Albrecht Dürer czy Lucas van Leyden) przedstawiają zarówno wszelkiej maści anomalie (z opracowań medycznych), inne rasy ludzkie tak obce dla Europejczyka z przełomu XV i XVI wieku oraz mitologiczne, często niebezpieczne i demoniczne stwory. Ponad stu grafikom towarzyszą obszerne opisy przybliżające ich historię i tematykę. Katalog został opatrzony także tekstami specjalistów z różnorodnych dziedzin – Bronisława Maja, Anny Olszewskiej, Andrzeja Rabendy i Andrzeja Szczeklika.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »