wystawy

Oskar Kokoschka. Wczesne lata

06.10.1994 - 04.12.1994

Wystawa z cyklu prezentacji dzieł pionierów sztuki nowoczesnej XX wieku. Artysta początkowo związany był z Secesją Wiedeńską, z czasem ewoluował w kierunku ekspresjonizmu. Obok malarstwa uprawiał również twórczość pisarską – skandal wywołał jego utwór zatytułowany Morderca, nadzieja kobiet. Silny wpływ wywarli na niego Gustav Klimt i architekt Adolf Loos. Znamienny okazał się również kilkuletni związek artysty z Almą Mahler – jej postać często pojawia się w pracach z tamtego okresu, podobnie zresztą jak wątek dominacji i triumfu kobiety nad mężczyzną. Szczególnie istotne w dorobku Kokoschki są rysunki i portrety. Artysta określany mianem „rozpruwacza dusz” w miejsce dążenia do ukazania podobieństwa zewnętrznego koncentrował się przedstawianiu psychologicznej złożoności modela, wewnętrznych stanów jego duszy.

Serge Sabarsky

Wśród zorganizowanych przez międzynarodowe Centrum Kutlury wystaw szczególne miejsce zajmowały prezentacje wybitnych twórców awangardy niemieckiej i austriackiej z kręgu secesji wiedeńskiej, ekspresjonizmu i nowej rzeczowości. Znajomość tej twórczości jest niezbędna nie tylko dla właściwego zrozumienia zjawisk zachodzących w sztuce światowej XX wieku, ale również stanowi niezwykle istotny kontekst dla artystów polskich tego czasu. W 1992 roku MCK zaangażowane było w organizację Europejskiego Miesiąca Kultury – cyklu wydarzeń związanych z przyjęciem przez Kraków prestiżowej roli Europejskiej Stolicy Kultury. Bogaty program imprez oferował liczne prezentacje sztuk plastycznych, muzyki i teatru. Wtedy to odbyły się wystawy dzieł Gustava Klimta oraz George’a Grosza. W następnych latach Galeria MCK zaprezentowała m.in. prace Oskara Kokoschki, Egona Schielego, Emila Noldego. Większość ekspozycji zrealizowana została dzięki współpracy z Sergem Sabarskym – światowej sławy amerykańskim kolekcjonerem i znawcą sztuki niemieckiej.

Oskar Kokoschka. Wczesne lata

Serge Sabarsky

Katalog zawiera 102 reprodukcje obrazów olejnych, rysunków i akwareli jednego z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego ekspresjonizmu. Uzupełniają je komentarze P. Krakowskiego, J. Purchli, S. Sabarsky'ego i P. Werknera na temat życia i twórczości artysty.

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »