projekty badawcze

Kim są Słowacy?

11.10.2004 - 12.10.2004

Od 1994 roku Słowacy tworzą nowy rodział w swojej historii. To wówczas powstała suwerenna Republika Słowacka, a Polsce na południu przybył nowy sąsiad, naród bliski kulturowo, lecz mało znany i niejednokrotnie postrzegany zbyt stereotypowo. A przecież kontakty między Polakami a Słowakami na przestrzeni dziejów nie były rzadkie, co wyraźnie wypunktowała zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w 1995 roku międzynarodowe konferencja Związki kulturalne polsko-słowackie w dziejach. Kontynuując rozpoczętą przed kilku laty dyskusję z południowymi sąsiadami, MCK zorganizowało we współpracy z Ambasadą Republiki Słowackiej w Polsce kolejną konferencję.

Magdaléna Vášáryová

Wybitna aktorka i dyplomata. Absolwentka socjologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Komenskiego w Bratysławie. Aktorka zespołu Teatru na Korso (Divadlo na Korze), Nowej Sceny (Nová scéna) i Słowackiego Teatru Narodowego (1971–1990). W teatrze i filmie występowała do 1989. Później pełniła funkcję ambasadora Czechosłowacji w Austrii (1990–1993) oraz Słowacji w Polsce (2000–2005). W 1993 współzałożycielka i pierwsza dyrektorka pozarządowego Słowackiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku), w którym działała do 2000. Od 1996 wykładowca w Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Przybliżania Prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komenskiego w Bratysławie, gdzie kształci przyszłych dyplomatów. W 1999 kandydowała w pierwszych powszechnych wyborach prezydenckich. W latach 2005–2006 sekretarz stanu w MSZ Słowacji. Dwukrotnie (2006, 2010) uzyskała mandat deputowanej do Rady Narodowej z ramienia chadeckiej SKDU-DS. W 2010 kandydowała na urząd prezydenta Bratysławy. Opublikowała m.in. książkę poświęconą rodzinnej Bańskiej Szczawnicy Krátke listy jednému mestu (Krótkie listy do jednego miasta). Wraz z profesorem Jackiem Purchlą przygotowała wybór esejów Kim są Słowacy? Historia. Kultura. Tożsamość (Kraków 2005), wydanie słowackie: Kto sú Slováci? História. Kultúra. Identita (Kraków 2006). W 2008 wydała Polnočný sused, książkę o Polsce i relacjach słowacko-polskich. W lipcu 2010 została odznaczona Złotym Medalem Gloria Artis.

Kim są Słowacy?

Praca zbiorowa, Jacek Purchla, Magda Vášáryová (red.)

Tom esejów intelektualistów słowackich i polskich powstał z potrzeby zredukowania obustronnego deficytu wiedzy o sobie: Słowacy są bowiem sąsiadami językowo nam najbliższymi, a równocześnie najsłabiej znanymi! Książka jest antologią opinii ludzi nauki, kultury, polityki na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości jednego z najmłodszych narodów Europy.




















Spis treści

Jacek Purchla, Magda Vášáryová, Wstęp

Słowacka tożsamość narodowa

Rudolf Chmel, Tacy jesteśmy?
Michał Jagiełło, Słowacy w polskich oczach. Obraz Słowaków w piśmiennictwie polskim od 1918 roku
Dušan Kováč, Słowacka tożsamość w procesie historycznym
Vladimír Krivý, Tożsamości zbiorowe we współczesnej Słowacji
Jacek Purchla, Podsumowanie

Słowacja w Europie

Martin Bútora, Kim mogą być Słowacy w Unii Europejskiej albo o przemianach w tożsamości narodowej
Jacek Baluch, Polak myśli o słowackich dylematach
Milan Zemko, Europa Środkowa a Słowacja – teraźniejszość i przyszłość w cieniu przeszłości
Pavel Vilikovský, Nie pytaj, co Słowacja może zrobić dla Europy
Csaba G. Kiss, Podsumowanie

Kultura Słowacji

Rafał Majerek, Literatura słowacka w Polsce. Zagadnienia recepcji i badań literackich
Pavel Dvořák, Koniec wodza
Martin Földvári, Broń bezbronnych. Humor w słowackich rękach
Antoni Kroch, Podsumowanie

powrót na stronę główną » powrót do wyników wyszukiwania »